Zioła w nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia. Statystyki mówią, że w Polsce cierpi na nią ok. 4-5 min ludzi. Dolegliwość ta zaliczana jest nawet do chorób cywilizacyjnych. Stanowi coraz większy problem społeczny i medyczny.
Nadciśnienie można podzielić na dwie grupy: wtórne, czyli objawowe oraz pierwotne, czyli samoistne. O nadciśnieniu wtórnym mówimy wtedy, gdy jest ono następstwem określonych zmian i chorób. Pozostałe 90 proc. stanowi nadciśnienie pierwotne, którego przyczyn w pełni jeszcze nie znamy. Niemniej wiadomo, że poza obciążeniami genetycznymi powodują je takie czynniki jak: otyłość, niewłaściwy sposób odżywiania, napięcia emocjonalne, palenie papierosów.
Choroba ta jest szczególnie groźna ze względu na następstwa: przede wszystkim szybszy rozwój miażdżycy i związaną z tym niedokrwienną chorobę serca, zawały, wylewy kiwi oraz wiele innych groźnych dla życia schorzeń. Wczesne wykrycie nadciśnienia i odpowiednie leczenie dają zwykle pomyślne rezultaty.
W zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia podstawową rolę odgrywa odpowiedni tryb życia. Wskazane jest stosowanie diety bezsolnej, unikanie kawy, alkoholu, mocnej herbaty, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych i zastąpienie ich tłuszczem pochodzenia roślinnego, czyli olejem słonecznikowym lub sojowym, które zawierają cenne dla zdrowia nienasycone kwasy organiczne, wreszcie zerwanie z nałogiem palenia papierosów.
Pizy nadciśnieniu tętniczym lekarze zalecają również spokojny i uregulowany tryb życia, unikanie nadmiernego napięcia emocjonalnego, zmniejszenie nadwagi ciała i oczywiście nich oraz aktywność fizyczną. Oprócz leczenia farmakologicznego zalecają często leki roślinne, głównie zioła, traktując je jako środek pomocniczy, o działaniu rozkurczowym na ścianki naczyń krwionośnych. Stwierdzono np., że jemioła bardzo skutecznie obniża ciśnienie kiwi. Wchodzi ona zresztą w skład mieszanek ziołowych - Sklerosan i Cardiosan, a wyciąg z jemioły w skład kropli Neocardina oraz Intractum Visci stosowanych przy nadciśnieniu.
Ojciec Grzegorz Franciszek Sroka w swym „Poradniku ziołowym" zaleca przy nadciśnieniu tętniczym następującą mieszankę ziołową: 100 g ziela jemioły, po 50 g ziela barwnika mniejszego, ziela serdecznika, liścia nity, kwiatu głogu, kwiatu rumianku, liścia poziomki i kłącza perzu. Zioła te miesza się razem i parzy. Na 1 szklankę wrzątku bierze się 1 łyżkę mieszanki i parzy pod przykryciem przez 20-30 minut. Po przecedzeniu pije się ciepłe 3 razy dziennie po jedzeniu.
A oto inna mieszanka ziołowa stosowana przy nadciśnieniu: 20 g morszczynu, 30 g owocu głogu, 30 g ziela jemioły, 40 g ziela skrzypu, 40 g owocu róży, 25 g korzeni kozłka, 30 g czarnego bzu oraz 25 g ziela raty. Po zmieszaniu, 1 łyżkę ziela zalewa się szklanką wrzątku i zostawia do naciągnięcia. Pije się 2 razy dziennie rano i wieczorem.
Można pić jeszcze mną mieszankę ziołową: 30 g ziela jemioły, 30 g owocu głogu, 30 g ziela skrzypu i 5 g jaskółczego ziela miesza się razem i parzy 1 łyżkę na szklankę wrzątku. Pije się 3 razy dziennie.
Rewelacyjnym środkiem skutecznie obrażającym ciśnienie jest także aronia, od kilkunastu lat coraz częściej uprawiana na działkach. Jej owoce są prawdziwym magazynem witamin (C, PP, z grapy B oraz E), poza tym zawierają składniki mineralne - wapń, miedź, molibden, mangan i inne. Wyciągi z aronii zyskały sławę dzięki kosmonautom, którzy stosowali je w leczeniu choroby popromiennej. Jak twierdzi Irena Granowska, dzięki zawartości wit. PP, która w owocach aronii występuje w nie spotykanych gdzie indziej ilościach, wpływa ona na wzmocnienie naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie kiwi. Wystarczy przez 4 dni zjadać po 25 dag owoców, by już zaobserwować dodatnie skutki kuracji.
Wszelkie kuracje ziołowe trzeba bezwzględnie konsultować z lekarzem. Zioła leczą, to prawda, ale mogą także szkodzić. Zwłaszcza stosowane w zbyt dużych dawkach lub przez zbyt długi czas.


  PRZEJDŹ NA FORUM