Gdy chorują nerki
O złym funkcjonowaniu naszych nerek dowiadujemy się najczęściej dopiero wtedy, gdy odczuwamy ostry ból. Przyczyny bólu mogą być różne - może powodować go stan zapalny nerek, kamica nerek łub dróg moczowych. Objawem niewydolności nerek mogą być również bóle reumatyczne, iwa kulszowa (ischias), artretyzm, zapalenie zatok.
Najpoważniejszym schorzeniem nerek jest kamica. Tworzące się w moczu osady różnych soli, najczęściej wapnia, osadzają się w postaci mniejszy cli łub większych kamyków w różnych odcinkach układu moczowego. Owe „obce ciała" zakłócają prawidłowe funkcjonowanie nie tylko nerek, szwankuje też układ krwionośny, głównie z powodu nadciśnienia (nerki pełnią m.in. funkcję regulatora ciśnienia tętniczego kiwi).
Przyczyn powstawania kamicy jest wiele, a wśród nich: twarda woda, środki chemiczne w żywności, nadużywanie soli kuchennej, proszków od bólu głowy i środków sulfamidowych oraz palenie papierosów. Kamienie nerkowe moczanowe i szczawianowe narastają wolniej, fosforanowe i węglanowe - szybciej. Wszystkie są jednakowo dokuczliwe i w takim samym stopniu zagrażają życiu. Należy więc zapobiegać ich tworzeniu się, nie dopuszczać do bólu nerek.
Jest na to wiele różnych sposobów. Przede wszystkim należy rzucić palenie papierosów, gdyż nikotyna jest największym wrogiem nerek. Ograniczyć też trzeba solenie potraw. Najlepiej nie solić ich w czasie gotowania, lecz już po ugotowaniu, na talerzu. Wówczas stopniowo zmniejszamy ilość soli. Z twardą wodą można sobie poradzić dwa razy gotując. Po pierwszym zagotowaniu i ostygnięciu wodę zlewamy i ponownie gotujemy następnego dnia, tuż przed użyciem.
Zapobiegawczo i leczniczo stosujemy zioła i diety (jarską lub z niewielką ilością białka zwierzęcego), które oczyszczają organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz odciążają układ moczowy.
Ziół oczyszczających nerki i drogi moczowe jest bardzo wiele, należą do nich: liście brzozy, czarnej porzeczki, melisy, borówki, rdestu ptasiego, pokrzywy, kora wierzby, kwiat nawłoci, ziele skrzypu i wrzosu, jagody jałowca, kłącze perzu, korzenie, nasienie i nać pietruszki, korzeń i nać selera, nasienie kozieradki i czarnuszki.
Są też gotowe mieszanki ziołowe i preparaty przygotowane przez „Herbapol". Zapobiegawczo i leczniczo działa np. Fitolizyna, którą należy stosować 2-3 razy dziennie po łyżeczce na pół szklanki wody. Warte polecenia są również Urogan, sok z brzozy, sok z łopianu.
W zwalczaniu kamicy skuteczne są wywary z obierek ziemniaczanych lub słomy owsianej (dla osób z nadwagą). Dwie garście słomy lub dokładnie umytych obierzyn ugotować i na takim wywarze zaparzyć rdest ptasi lub ziele wrzosu. Pić dwa razy dziennie. Jeszcze skuteczniejsze są 5-7 dniowe głodówki. Wtedy pije się kilka razy dziennie tylko same wywary. Przed głodówką należy zrobić lewatywę z ciepłego i słabego naparu rumianku.
Po dniach głodówki nie należy wracać od razu do normalnego jedzenia, lecz odżywiać się chudym mlekiem, kleikiem ryżowym, twarogiem, popijać napary z rdestu ptasiego i liści brzozy oraz owoców dzikiej róży. Potem stosować dietę jarską łub półjarską.
Opisaną kurację, a także picie ziół, należy konsultować z lekarzem, urologiem lub internistą, gdyż niektóre z podanych ziół lub głodówka mogą się okazać niewskazane ze względu na występowanie innych chorób.


  PRZEJDŹ NA FORUM