Jak usunąć zbędne złogi
Złogi tworzą się z niestrawionych resztek pokarmowych, czyli substancji nierozpuszczalnych, wydzielających się w moczu i krwi w postaci ciała stałego. W nerkach, pęcherzyku żółciowym tworzy się nierozpuszczalny piasek oraz kamienie, w stawach natomiast stwardniałe substancje, które atakują błonę maziową i ścięgna, wywołując stany zapalne. Złogi w nerkach i stawach są często przyczyną chorób przewlekłych, trwających wiele lat.
Kamica nerkowa powstaje w wyniku zaburzeń przemiany materii, powodujących wytrącenie się z moczu kryształków różnych soli, które normalnie znajdują się w moczu w stanie rozpuszczonym. Powstawaniu złogów tych soli sprzyjają takie czynniki, jak np. zastój moczu, jego nadmierne zagęszczenie spowodowane piciem zbyt małych ilości płynów, szczególnie w lecie i podczas pracy w gorących pomieszczeniach, zapalenie dróg moczowych, wreszcie jadanie pokarmów obfitujących w substancje tworzące złogi w drogach moczowych (np. częste spożywanie konserw i nieświeżych koncentratów, nadmiar- cukru i białej soli, twardej wody, niedobór wit. A i D, przedawkowanie leków itp ). Pewną rolę odgrywa tu również noszenie zbyt ciasnego obuwia, siedzący tryb życia, powodujący powolniejsze ogólne krążenie kiwi.
Podobne przyczyny powodują powstawanie złogów w stawach więc i kuracja jest podobna.
Zasadniczą zatem sprawą przy skłonnościach do tworzenia się złogów w nerkach i stawach jest przede wszystkim zapobieganie, polegające mm. na odpowiednim odżywianiu. A więc jadanie świeżych produktów, z uwzględnieniem sporej ilości warzyw i owoców, odpowiednia ilość płynów, zapobieganie otyłości, spożywanie otrąb, nieoczyszczonej soli (w ograniczonej ilości). Wskazany jest także nich, który powoduje sprawniejsze funkcjonowanie całego organizmu i sprawniejsze krążenie kiwi.
• Osobom o skłonnościach do tworzenia się złogów polecam ocet jabłkowy, który doskonale czyści nerki i stawy ze wszelkich złogów, nie dopuszcza do ich powstawania. Przyrządzamy go w następujący sposób. Obierzyny z jabłek wrzucamy do słoja, zalewamy przegotowaną, osłodzoną wodą (3 łyżki cukru na 1 szklankę wody), następnie obwiązujemy słój czystą płócienną serwetką i po trzech tygodniach, po przecedzeniu i przelaniu do butelek, mamy już świetny, zdrowy ocet. Pijemy go dwa razy dziennie: 2 łyżeczki z 2 łyżeczkami miodu na pół szklanki przegotowanej wody.
• Doskonałe rezultaty daje także popij anie wywaru z ziemniaczanych obierzyn, z dodatkiem rdestu ptasiego. Obieramy 1 kilogram doskonale wyszorowanych, wiosną także „wyoczkowanych", ziemniaków, zalewamy obierzyny 1 litrem wody i gotujemy pół godziny pod przykryciem. W wywarze zaparzamy 2-3 łyżki rdestu ptasiego. Po naciągnięciu popijamy kilkakrotnie w ciągu dnia przynajmniej przez kilka kolejnych dni. Osoby szczególnie skłonne do „łapania" złogów powinny taką kuracje prowadzić przez całe życie, przynajmniej przez kilka dni w miesiącu..
• Doskonale działają także nasiadówki ze skrzypu. Opakowanie skrzypu gotujemy przez pół godziny, wlewamy do wiadra i siadamy nad parą na 20 minut.
• Polecam również noszenie w domu specjalnych kapci, tzw. faknek, które przyczyniają się do lepszego ukrwienia stóp, a tym samym powodują sprawniejsza pracę nerek.
Skutecznym środkiem jest tzw. pokuta, polegająca na odtruciu całego organizmu. Jest to tzw. kuracja tybetańska, stosowana chętnie np. we Francji. Na czym ona polega? Otóż pacjent przed planowaną „pokutą" zażywa wieczorem jakiś środek przeczyszczający (np. gorzką sól, rycynę lub pigułkę ziołową), a następnie przez pięć kolejnych dni ogranicza się jedynie do popijania bulionu. W jednym garnku gotuje się wywar z obierzyn ziemniaczanych według podanego już przepisu, w drugim garnku natomiast gotuje się 3 cebule, 2 marchewki, 3 pietruszki, 2 pory (mogą być z nacią) oraz 1 seler. Warzywa zalewamy 2 1/2 litrami wody i gotujemy pod przykryciem przez godzinę. Odcedzamy i łączymy z wywarem z obierzyn. Nie solimy. Popijamy kilka razy dziennie. Oczywiście każdego dnia przygotowujemy nową porcję bulionu. Poza nim nie jemy nic przez 5 dni. Taki „post" nie tylko doskonale oczyszcza cały organizm z wszelkiego niepotrzebnego balastu, ale także powoduje utratę 3 kg wagi. A więc jest to jednocześnie doskonały sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Można taką kurację powtarzać co 2 miesiące z bardzo dobrym efektem dla zdrowia i urody.


  PRZEJDŹ NA FORUM