NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ZIOŁOLECZNICTWO » GDY DOKUCZA TARCZYCA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Gdy dokucza tarczyca

  
Anka
10.11.2017 19:47:42
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 26 #2485423
Od: 2017-8-2
Tarczyca składa się z dwu połączonych ze sobą płatów. Leży po obydwu stronach chrząstki tarczowatej i górnej części tchawicy. Składa się z dużej ilości „zrazików", o budowie pęcherzykowatej, zawierających w swym świetle koloid, zwany tyreoglobuhną. Tarczyca jest bardzo unaczyniona, w ciągu godziny przepływa przez nią około 5 litrów kiwi. Wydziela hormon, zwany tyroksyną, składający się w 50 proc. z jodu. Hormon ten jest magazynowany w postaci tyreoglobuliny. Prawidłowo pracująca tarczyca wymaga „dowozu" 2 mg jodu na dobę. Ilość wydalanej tyroksyny regulowana jest przez przysadkę. Zaburzenia w pracy tarczycy polegają albo na nadmiernym wydzielaniu tyroksyny (nadczynność tarczycy), albo na zbyt małym wydzielaniu (niedoczynność tarczycy).
Nadczynność tarczycy stwierdza się przez powiększenie gruczołu (wole). Występuje ono znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a przyczyną jego są zakażenia, urazy psychiczne, zaburzenia wiełograczołowe w okresie przekwitania, dojrzewania i ciąży. Objawy: pobudliwość nerwowa., pocenie się, bezsenność, kołatanie serca, biegunki, chudnięcie. Skóra jest różowa, wilgotna i ciepła. Tarczyca może powiększyć się w kierunki przestrzeni pozamostkowej. Widoczny jest wytrzeszcz gałek oczny cli, objaw rzadkiego mrugania. Oczy mają bardzo silny połysk. Występuje drżenie wysuniętych rąk i stany podgorączkowe. Serce jest powiększone, jego akcja przyspieszona. Tętno -100 na minutę. Ciśnienie tętnicze kiwi jest podwyższone. Mięsień serca ulega uszkodzeniu przez tyroksynę i może powstać niewydolność krążenia. Podstawowa przemiana materii jest również znacznie podwyższona. Nadczynność tarczycy jest chorobą uleczalną. Dieta powinna być wysokokaloryczna z dodatkiem witamin A, C i B-complex. Stosuje się leki uspokajające, podaje się jod w celu zahamowania wydzielania tyroksyny oraz Metisol pod kontrolą lekarz.
Niedoczynność tarczycy, tzw. obrzęk śluzowaty, może być spowodowana zanikiem tarczycy po przebyciu zapalenia gruczołu tarczycowego, podawaniem metylotrouracylii w zbyt dużych dawkach zabiegiem operacyjnym i zaburzeniami wydzielania wewnętrznego. Niedobór tyroksyny prowadzi do odkładania się w tkance podskórnej substancji śluzowanej i powoduje obniżenie się podstawowej przemiany materii i czynności wszystkich narządów ustroju. Niedoczynność tarczycy występuje także częściej
u kobiet niż u mężczyzn.
Chorzy są senni i apatyczni. Mówią i poruszają się wolno. Skóra jest sucha i obrzękła. Obrzękła twarz jest okrągła i ma wygląd księżycowaty, pozbawiony wyrazu. Powiększony język ma odciski zębów na brzegach. Włosy - szczególnie brwi, wypadają. Tętno jest zwolnione, obniżone, podobnie jak ciśnienie tętnicze kiwi, a serce ma powiększone wymiary wskutek odkładania się w nim substancji śluzowatych. Kobiety nie miesiączkują. Podwyższony jest procent cholesterolu we kiwi (ponad 200 mg). Choroba jest uleczalna. Leczy się ją podając 3 razy dziennie thyroideum w drażetkach po 0,2 mg. W miarę ustępowania schorzenia dawkę się zmniejsza, istnieje jeszcze schorzenie zwane wolem nagminnym. Przyczyną jego jest brak jodu w wodzie i w pokarmach. Można wówczas podawać 5-procentowy roztwór Lugola, a zapobiegawczo dodawać należy do spożywanej soli 10 mg jodku potasowego na 1 kg soli. Leczenie wszystkich schorzeń tarczycy musi być oczywiście indywidualne, prowadzone przez lekarza. Ale z podanych wyżej informacji zainteresowani Czytelnicy będą mogli w przybliżeniu określić rodzaj swojego stanu chorobowego i udać się do właściwego specjalisty. To bardzo ważne.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ZIOŁOLECZNICTWO » GDY DOKUCZA TARCZYCA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


randki | własny sklep internetowy | ogłoszenia towarzyskie | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny